Czym impregnować drewno sosnowe?

Zastanawiasz się nad zakupem regałów lub stojaków i chcesz, aby posłużyły one przez możliwe jak najdłuższy czas? Drewniane meble sosnowe są chętnie wybierane zarówno do wewnętrznych, jak i zewnętrznych części domów i mieszkań. Jeśli chcemy przedłużyć ich żywotność, to należy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację w tym m.in. lakierowanie, woskowanie, olejowanie czy też właściwe czyszczenie powierzchni. W tym artykule podpowiemy, jakie pojadać kroki w celu impregnacji i jak najlepszego zabezpieczenie mebli z drewna sosnowego.

Czyszczenie mebli sosnowych z kurzu i innych zabrudzeń

Drewno jest popularnym materiałem, który jest stosunkowo łatwy w obróbce, ale również narażony na m.in. żer szkodników, które szczególnie chętnie zalegają się w wilgotnych elementach. Dlatego też dużą wagę należy przyłożyć do sposobu czyszczenie drewnianych mebli sosnowych. W tym celu należy unikać namoczonych wodą ściereczek. Lepiej stosować dedykowane preparaty lub minimalnie zwilżone ściereczki z naturalnych tkanin np. bawełny. Warto również regularnie wietrzyć pomieszczenia, w celu eliminowania wilgoci.

Zabezpieczenie mebli drewnianych

Zabezpieczenie m.in. sosnowych regałów to bardzo przydatna opcja, w szczególności w przypadku mebli, które będą znajdowały się na zewnątrz lub w pomieszczeniach o większej wilgotności. Wtedy też impregnacja jest najlepszym sposobem, który pozwoli na przedłużenie żywotności danego drewnianego elementu.

Proces ten umożliwia zabezpieczenie drewna przed wilgocią, ponadto nie stanie się ono pożywką dla pleśni, grzybów czy też insektów. Co więcej, meble drewniane sosnowe umieszczone na zewnątrz mogą być narażone na działanie słońca oraz mrozu. W pierwszym przypadku drewno zaczyna matowieć. Przy czym wilgotne pęcznieje, zaś suche traci swoją elastyczność i w konsekwencji pęka.

Z kolei niskie temperatury i mróz, przyczyniają się do rozsadzania włókien oraz słoi poprzez zamarzniętą w szczelinach wodę. Dlatego też odpowiednie zabezpieczenie mebli sosnowych jest bardzo ważną kwestią.

Impregnacja drewna sosnowego – najczęściej stosowane preparaty

Planując zaimpregnowanie drewna, warto rozeznać się wśród najczęściej stosowanych preparatów, które mogą różnić się właściwościami oraz pozostawionym efektem. Do najchętniej i najczęściej wybieranych należą:

1. Woski – świetnie pielęgnują i regenerują drewniane meble, wnikając głęboko w ich strukturę. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów wosku, tworzą one bardzo dobrą barierę ochronną, zamykają pory drewna, wydobywają wygląd słojów oraz chronią przed nasiąkaniem powierzchni wodą.

2. Lakiery – w zależności od wybranego parapetu, mogą one chronić także przed działaniem UV oraz wilgocią. Proces nakładania lakieru na dane meble sosnowe należy powtarzać co kilka lat, dla utrzymania odpowiedniego efektu.

3. Bejce – lepiej sprawdzają się w przypadku zmiany wybarwienie drewna, ale nie mają one większych korzyści zabezpieczających. Mogą być stosowane wraz z np. woskiem.

4. Lakierobejce – łączą w sobie zalety dwóch poprzednich preparatów. Jest to dobre zabezpieczanie przed wilgocią oraz wodą. Świetnie sprawdzi się w przypadku drewna sosnowego umieszczonego na zewnątrz.

5. Emalie akrylowe – są to po prostu farby ochronne na bazie akrylu dedykowane do drewna. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość w nakładaniu powłoki, która dodatkowo bardzo szybko schnie. Przy czym należy pamiętać, że preparaty te są kryjące, co sprawia, że słoje są znacznie mniej dostrzegalne lub całkowicie niewidoczne.

Jak przygotować drewno sosnowe do impregnacji?

Pierwszym krokiem powinno być dokładne wyczyszczenie drewna np. z powstałych zabrudzeń. Na prace tego typu warto wybierać słoneczne dni – wtedy też nałożony preparat będzie znacznie szybciej sechł. Jeśli jest tak możliwość, to dobrze jest nakładać impregnat na zewnątrz na zabezpieczonej powierzchni np. tarasie. Lakier, bejce czy też inny produkt należy nanosić równomiernie i dokładnie — tak, aby pokryć wszelkie elementy w ten sam sposób, powłoką o tej samej grubości.

Po skończonej pracy dobrze jest, aby drewniane meble sosnowe mogły wyschnąć w suchym (najlepiej zacienionym) miejscu. Etap ten może potrwać najczęściej od kilku do kilkunastu godzin w zależności od wybranego preparatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl