Jak dbać o meble drewniane?

Nie bez przyczyny tak uwielbiamy drewno – sprawia, że wnętrze zyskuje mnóstwo przytulnego charakteru. Dlatego tak chętnie decydujemy się na zakup tego typu mebli, doceniając nie tylko ich wygląd, ale także solidne wykonanie. Tworzywo to jest oczywiście bardzo wytrzymałe, jednak bywa narażone na uszkodzenia. W jaki sposób właściwie o nie dbać, aby cieszyć się nim przez lata?

Jak zadbać o drewniane meble podczas codziennych porządków?

Zwróćmy uwagę na to, po jakie akcesoria sięgamy, aby pozbyć się kurzu z powierzchni mebli. Jeśli zwykle była to mokra szmatka, czym prędzej z niej zrezygnujmy – drewno nie lubi kontaktów z wodą. Wilgoć wpływa na nie szczególnie niekorzystnie.

Jeśli chcemy usunąć drobne zabrudzenia z blatów oraz półek, powinniśmy używać odrobinę zwilżonej ścierki z naturalnej tkaniny. W ten sposób skutecznie oczyścimy powierzchnię z kurzu, a jednocześnie nie naruszymy jej miękkiej struktury. Po wszystkim warto wytrzeć blat suchą szmatką, aby usunąć śladowe ilości wody.

Jak utrzymać meble w dobrym stanie?

Wilgoć to wróg drewna, który czai się także w zakamarkach naszych domów. Jeśli występuje w parze z wysoką temperaturą, to możemy być pewni, że meble nie przetrwają długo... dlatego należy zadbać o regularne wietrzenie oraz utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Warto również odstawić meble od głównych źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy kominki.

Przebarwienia to kolejna zmora naturalnych tworzyw. Stawianie bardzo gorących lub zimnych naczyń może skutkować powstawaniem nieestetycznie wyglądających śladów, które bardzo trudno usunąć z powierzchni. Aby właściwie zadbać o drewno, warto zaopatrzyć się w niedrogie podkładki, dzięki którym jego delikatna powierzchnia nie zostanie narażona na kontakt wysoką lub niską temperaturą.

Nie zapominajmy o konserwacji

Powierzchnia drewnianych mebli wymaga regularnego odświeżania. Aby zachować je w jak najlepszym stanie, należy przynajmniej co pół roku przeprowadzać konserwację. Przed podjęciem jakichkolwiek kroków zwróćmy uwagę, jaką powłoką zostały zabezpieczone.

Jeśli są to elementy olejowane, trzeba pokryć je dodatkową warstwą oleju. Woskowane można potraktować olejkiem z dodatkiem wosku, który nabłyszczy powierzchnię. W przypadku blatów lakierowanych lub bejcowanych konieczne będzie ponowne pokrycie ich nową warstwą preparatu.

Czynności te, choć nieco czasochłonne, gwarantują zachowanie drewna w doskonałym stanie przez lata!

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl