Jak nauczyć dzieci porządku – regał na zabawki

Sprzątanie nie należy do najchętniej wykonywanych czynności szczególnie przez maluchy. Niemniej jednak istnieje kilka sposobów, aby zachęcić dziecko do regularnego sprzątania i nauczyć je dbać o prządek w swoim pokoju. Przede wszystkim warto zainwestować w dobrej jakości regał na zabawki, który pomoże we właściwym zagospodarowaniu przestrzeni, a jednocześnie maluch będzie miał swobodny dostęp do m.in. ulubionych maskotek.

Regał na zabawki – dobra droga do utrzymania porządku

Zazwyczaj dzieci mają bardzo dużo zabawek. Przechowywanie ich w plastikowych pojemnikach ustawionych w pionowym rzędzie nie jest najlepszym sposobem. Dlaczego? Ponieważ dziecko nie ma do nich dobrego dostępu, niektórymi rzeczami po prostu nie będzie się bawić i będą one niepotrzebnie zajmować miejsce. Regał rozwiązuje ten problem. Oczywiście warto dopasować jego wysokość do potrzeb pociechy.

Decydując się na regał, możemy nauczyć dziecko odkładania rzeczy na swoje miejsce. Najlepszą metodą jest prezentowanie tego typu zachowania, które maluch utrwali i będzie powtarzać. Co więcej, naukę warto rozpocząć już w przypadku maluchów dwu- czy też trzylatkowi warto pokazywać, że sprzątanie nie jest przykrym obowiązkiem, a pomaga w utrzymaniu czystości. Jak to zrobić? Możesz powiedzieć, że zabawki, które leżą na podłodze, uniemożliwiają ułożenie puzzli, dlatego wszystko musi mieć swoje miejsce i być na nie odkładane.

Jak zachęcić dziecko do układania zabawek na regale?

Bardzo dużo zależy od wieku. Dzieci mają ogromną wyobraźnię i zapał (jeśli dane zajęcie się im spodoba), dlatego warto to wykorzystać. W przypadku układania rzeczy na regale można zorganizować zawody, to ciekawe rozwiązanie dla maluchów w wieku ok. 4 – 7 lat. W przypadku mniejszych zachęcaj i pokazuj, jak to robić.

Kolejnym ciekawym sposobem jest wymyślenie historii, która zachęci do odkładania zabawek na regał. Przykładowo na pierwszej półce mogą siedzieć pluszowe misie, ponieważ muszą być najbliżej dywanu, na drugiej półce powinny być lalki lub samochodziki, ponieważ tam mają najlepsze oświetlenie itp. Oczywiście historyjkę warto dopasować do rzeczy dziecka, można również wspólnie ją wymyślić. Taki sposób, w którym każda rzecz ma swoje wyznaczone miejsce (z jakiegoś wykreowanego powodu) na pewno lepiej zapadnie w pamięć i zachęci do odkładania zabawek na regał.

Jak dobrać regał na zabawki?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze wielkość pokoju oraz liczbę zabawek, dobrze jest nie wybierać bardzo wysokich regałów, ponieważ wtedy dziecko najprawdopodobniej nie dosięgnie do sporej liczby górnych półek. Ciekawą opcją są modele drewniane, które dostępne są w naszej ofercie, materiał ten jest bardzo trwały i naturalny. Co więcej, niemalowane warianty mogą być w dowolny sposób ozdobione przez malucha, co zapewni dodatkowo świetną i bardzo kreatywną rozrywkę. Na mniejsze rzeczy warto wybierać warianty o zagęszczonej liczbie półek, w przypadku dużej liczby większych maskotek, lalek czy samochodzików lepiej stawiać na standardowe modele o prześwicie m.in. 25 cm. Dodatkowo w późniejszym czasie na tego typu meblach zamiast zabawek (gdy maluch już z nich wyrośnie) można śmiało ustawić książki bądź rozmaite ozdoby.

Należy również nadmienić, że drewniane meble są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. W przypadku zabrudzeń najczęściej wystarczy delikatnie nawilżona ściereczka (najlepiej bawełniana lub z innych naturalnych materiałów).

Jak utrzymać porządek na regale?

Nie jest to łatwe zadanie, w szczególności, jeśli maluchowi często przybywa zabawek. W takiej sytuacji, aby nauczyć dziecko jak utrzymywać porządek, warto o cykliczny przegląd przedmiotów na regale. Rzeczy, z których pociecha wyrosła, warto schować, oddać lub sprzedać zaś zniszczone wyrzucić. Nadmierne “chomikowanie” sprawia, że przedmiotów przybywa, co negatywnie wpływa na organizację oraz w dłuższej perspektywie może prowadzić do “zagracenia” pokoju.

W przypadku nieco starczych dzieci warto im przypominać o sprzątaniu m.in. kurzy z regału oraz ustawionych na nim zabawek. Dzięki temu meble posłużą przez długi czas, a maluch nauczy się jak dbać o swoje rzeczy. W naszej ofercie znajdziesz drewniane meble, które pomogą w utrzymaniu porządku w pokoju Twojej pociechy – serdecznie zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl