Jak wybrać półki na książki?

Ogromny wybór mebli może przyprawić nas niekiedy o zawrót głowy. Nie inaczej jest przy wyborze pozornie prostych elementów wyposażenia, jak półki i regały na książki. Czym należy się kierować przy ich zakupie, by okazały się dla nas funkcjonalne? Jak stworzyć śliczną domową biblioteczkę, która pomieści nasze mniejsze lub większe zbiory?

Jak dokonać wyboru?

Zanim przejdziemy do zakupu mebla, musimy zastanowić się, ile książek będziemy chcieli na nim przechowywać i czy chcemy rozbudowywać naszą kolekcję. Być może chcemy również mieć miejsce na ważne dokumenty lub bibeloty? Czy bardziej chodzi nam tylko o uzyskanie artystycznego efektu, który będzie dekoracją? Podstawowym kryterium, którym powinniśmy się kierować zawsze jest wymiar mebla. Powinien być odpowiednio wysoki, szeroki i głęboki.

Półka czy regał?

Mnogość form i materiałów wcale nie ułatwia nam zakupu. Musimy zastanowić się, czy do naszego pomieszczenia zmieści się regał, czy może postawić tylko na niewielką półkę wiszącą? Ma być to model narożny czy klasyczny stojący? Jaki materiał będzie odpowiedni? Szkło, metal, drewno? Ważne jest również, gdzie będzie ustawiony mebel. Jeśli będzie to salon, możemy pokusić się o bardziej elegancki model z przeszkleniem. Do sypialni czy gabinetu rozważmy zakup modelu wiszącego lub narożnego, z której łatwo będzie nam coś sięgnąć.

Najlepsze rozwiązania

Jeśli mamy sporo miejsca i wiele książek oraz pasję do rozbudowywania biblioteczki, zdecydujmy się na regały. Na nich wyeksponujemy naszą kolekcję, mając do niej łatwy dostęp. Mogą one posiadać również zamykane szafeczki, w których schowamy ważne rzeczy. Są one także bardzo stabilne. Ciekawe aranżacyjnie okażą się podwieszane półki, dzięki którym wykorzystujemy powierzchnię ściany, jednocześnie ją dekorując. Rozmiar oczywiście musi być dopasowany do przestrzeni i do wielkości zbiorów.

Z jakiego materiału wybrać regał lub półkę?

Najpopularniejszym jest oczywiście drewno, które dopasujesz do każdej stylistyki. Drewniane modele są bardzo wytrzymałe. Ładnie wyglądają również łączenia drewna z metalem, wykorzystywane w pomieszczeniach zaaranżowanych minimalistycznie. W stylistyce glamour sprawdzają się doskonale zestawienia drewna ze szkłem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl